Meclis Başkanı Kurtulmuş, Macaristan Adalet Bakanı Tuzson’u kabul etti

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile Macaristan Adalet Bakanı Bence Tuzson arasında gerçekleşen görüşmeye AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Türkiye-Macaristan Dostluk Grubu Başkanı Fatih Dönmez ile Adalet Bakan Yardımcısı Hurşit Yıldırım da eşlik etti. TBMM Başkanı Kurtulmuş, görüşmede, Türkiye ve Macaristan’ın tarihi olarak köklü ilişkilere sahip olduğunu, bu ilişkilerin son yıllarda güzel bir ivme yakaladığını belirterek, iki ülke arasındaki ilişkinin geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine çıkartılmasının da fevkalade önemli olduğunu ifade etti. Karşılıklı ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesine ulaştığını ve bunun daha ileri noktalara götürülmesi potansiyelinin bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, savunma sanayii gibi önemli alanlarda da Türkiye-Macaristan arasındaki iş birliği imkanına işaret etti.

‘PARLAMENTOLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’

2024’ün, iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının imzalanmasının 100’üncü yıl dönümü olduğunu anımsatan Kurtulmuş, karşılıklı olarak ilan edilen kültür yılında iki ülkede de programların hazırlanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Kurtulmuş, Macaristan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci üyesi olmasının Türkiye-Macaristan ilişkilerini çok daha kuvvetli hale getirdiğini belirtti. Hükümetler arasındaki pozitif gündemin daha da geliştirilmesi için parlamentolara da büyük görev düştüğünü, parlamenter diplomasinin imkanlarının en güzel şekilde kullanılması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, dostluk grupları arasındaki ilişkilerin de karşılıklı artırılmasını istedi.

Macaristan Adalet Bakanı Tuzson ise TBMM’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. İki ülke halkları arasında geçmişten gelen çok iyi ilişkilerin bulunduğunu ifade eden Tuzson, ülkeler arasında birçok alanda bulunan iş birliğini daha fazla geliştirmek istediklerini kaydetti. Parlamentolar arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunda olduklarını söyleyen Tuzson, özellikle adalet alanında Türkiye’nin birçok müktesebata sahip olduğunu, bu alanda da işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir