Bu İllerde Yaşıyorsanız Önümüzdeki 96 Saat İçin Tedbirli Olun

Türkiye’de nisan ayında başlayan sıcaklar, yaz mevsiminin çok erken geleceği beklentisine neden olurken, son günlerde yaşanan serin hava yaz hayallerinin bir süre daha ertelenmesine neden oldu.

İstanbul ve Ankara’da dolu yağışı ve ani sıcaklık düşüşleri görülürken, Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alan serin havaların 4 gün boyunca daha sürmesi bekleniyor.

SALI GÜNÜ İSTANBUL’DA ORAJ GÖRÜLEBİLİR

Haftanın ilk günü itibarıyla serin havaların etkisinin daha da artacağı öngörülürken, özellikle Marmara Bölgesi ve İstanbul’un bir kısmı için oraj ihtimali bulunuyor. Ankara’da ise kırkikindi yağmurlarının etkisinin 3 gün boyunca daha süreceği düşünülmekte.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte aylarca yağış beklentisi olmazken, yaşanan son yağmurların barajların doluluk oranı açısında oldukça önemli olacağı belirtildi. Uzmanlar, Ankara’daki kırkikindi yağmurlarının 3 gün boyunca yer yer sağanak haline dönüşeceğini belirterek, altyapı facialarının yaşanmaması için mazgal ve rögarların gün aşırı temizlenmesi gerektiğini belirtti.

ORAJ NEDİR?

Oraj ya da gök gürültülü fırtına, çoğunlukla şimşek ve gök gürültüsü ile yağmur veya dolu eşliğinde görülen bir hava olayı. Meteorolojide İngilizce thunderstorm kavramından oluşturulmuş TS kısaltması ile gösterilir. Oraja kümülonimbüs bulutları neden olur. Genellikle güçlü rüzgarlar ve şiddetli yağmur eşlik eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir